W tym poście chcemy dać ci kilka podstawowych lekcji, abyś mógł doświadczyć tego jak wygląda technika impresjonistyczna, jakie efekty są z nią osiągane i logicznie rzecz biorąc, jeśli masz zamiar nauczyć się malować z nią, uważamy, że powinieneś znać trochę jej historii, więc podamy ci kilka faktów, które będziesz chciał znać o artystach i kilku wybitnych dziełach, które zostały określone jako impresjonistyczne.
Jak malować techniką impresjonistyczną? Trochę historii
Pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku technika impresjonistyczna stanowiła całkowitą odmianę dla ówczesnych artystów w Europie. Zanim pojawił się ten trend w sztuce, artyści malowali w swoich pracowniach. Obserwowali swoje otoczenie, zwłaszcza krajobraz, a następnie przedstawiali go na swoich obrazach. Oczywiście malując poza prawdziwą scenerią, nigdy nie mogliby uchwycić jej żywej kolorystyki.
Kanony estetyczne
Obrazy, które powstawały do tego czasu, trzymały się pewnych kanonów estetycznych dyktowanych przez Francuską Akademię Sztuk Pięknych i nic, co wykraczało poza te kanony, nie mogło być uznane za dzieło sztuki.
Grupa artystów zbuntowała się przeciwko akademii, ponieważ chcieli innego rodzaju efektów plastycznych w swoich pracach. W tym czasie badania nad światłem wpłynęły na ich sposób myślenia, a wielki krok zrobił Claude Monet, który zdecydował się wyjść ze sztalugami, płótnami i materiałami do malowania. Zatrzymał się, aby obserwować krajobraz i namalował swoje dzieło „Impresja, wschód słońca” i zabrał je na Salon des Artistes Indépendants de Paris, wydarzenie które było obchodzone między 15 kwietnia a 15 maja 1874 roku.
Dyskwalifikacja
W tym wydarzeniu jego malowidło zostało zdyskwalifikowane zwłaszcza przez krytyka sztuki Louisa Leroya, który pogardliwie nazwał Moneta „impresjonistą”. Od tego czasu wszyscy artyści, którzy podążali za jego tendencją, kwalifikowali się w ten sposób i byli historycznie rozpoznawani. Wśród przedstawicieli impresjonizmu można wymienić m.in: Camille Pissarro, Edgar Degas, Pierre-Auguste Renoir, Paul Cézanne i Vincent Van Gogh.