Historia wież Garisenda i Asinelli w Bolonii

Na północy Włoch w Bolonii znajdują się piękne portyki i zabytkowe centrum pełne uroczych zakątków. Znajdziemy tu dwie imponujące budowle, wieże Garisenda i Asinelli, które są pochylone i stanowią jeden z emblematów miasta.

Historia wież w Bolonii

Wysokie kamienne wieże sacharakterystyczne dla panoramy Bolonii, ale dwie z nich są szczególnie uderzające: wieże Garisenda i Asinelli, pierwsza z nich ma 48 metrów wysokości, a jej większa siostra Asinelli 97 metrów. Ich główną cechą jest to, że niebezpiecznie przechylają się w swoją stronę.

Historycy liczą, że w mieście mogło być ponad 100 wież. Autentyczne średniowieczne wieżowce, które musiały tworzyć imponujący spektakl wizualny dla każdego, kto zbliżał się do miasta.

Choć nie ma pewności co do ich funkcji, uważa się, że były one symbolem władzy najznamienitszych rodów, gdyż im wyższa wieża, tym większą władzę posiadał dany ród. Służyły również jako elementy obrony i ataku, w razie potrzeby. Dziś tylko 21 wież przetrwało upływ czasu, pogodę, wojny, trzęsienia ziemi i pożary minionych wieków. Wśród nich są Garisenda i Asinelli. Co jeszcze warto zobaczyć w Bolonii. Sprawdź w linku.

Pochylone wieże Garisenda i Asinelli

Choć najbardziej znaną krzywą wieżą we Włoszech jest Piza, to nie jest ona jedyna. Na włoskiej ziemi znajduje się ponad 10 krzywych wież, w tym Garisenda i Asinelli. Te imponujące wieże znajdują się na placu Porta Ravegnana. Piękna rzeźba San Petronio, patrona Bolonii, autorstwa Gabriele Brunelli z 1670 roku, dopełnia obrazu.

Garisenda

Wieża Garisenda, o której wspomina Dante w „Boskiej komedii”, w najwyższym punkcie, na wysokości 48 metrów od ziemi, ma odchylenie od pionu wynoszące 3,2 metra. Pierwotnie mierzyła 60 metrów, ale w XIV wieku został skrócona, ponieważ ziemia u jej podstawy wykazywała oznaki pęknięcia.

Wieża Garisenda, z piękną kamienną podstawą, jest budowlą, której dziś nie można zwiedzać, chyba że przy bardzo szczególnych okazjach, ponieważ jej wewnętrzne schody nie są w dobrym stanie..

Asinelli

97,6-metrowa wieża Asinelli ma 1,2-metrowe nachylenie. Pierwotnie o wysokości 60 metrów, został podniesiona do obecnej wysokości. W czasie II wojny światowej była wykorzystywana jako obserwatorium ostrzegające służby ratownicze podczas nalotów bombowych.

Poprzedni post Czemu służy sztuka?
Następny post Dlaczego warto uczyć się rysować? Odkryj zalety nauki rysunku