Wiekowe kościoły stanowią ciekawą grupę zabytków, z których Kraków może być naprawdę dumny. Jedną z tych budowli, których w czasie wycieczki po terenie krakowskiego Kazimierza nie można pominąć, jest bazylika Bożego Ciała. Na czym polega jej fenomen? Dlaczego niemal każdy przewodnik po Krakowie zachęca nas do odwiedzenia tego miejsca?
Dzieje bazyliki Bożego Ciała
Gotycki kościół Bożego Ciała, który w 2005 roku otrzymał tytuł bazyliki mniejszej, jest jednym z ciekawszych zabytków sakralnych na terenie małopolskiej stolicy. Wznoszony od połowy XIV wieku, jest ciekawym przykładem połączenia sztuki gotyckiej i barokowej. Od 1405 roku kościołem tym opiekują się Kanonicy Regularni Laterańscy, którym świątynia zawdzięcza swój największy rozwój oraz piękny wygląd. Wzniesiony z cegły i kamienia kościół jest ciekawym przykładem trójnawowej bazyliki, która zachwyca i swymi rozmiarami, i ciekawym wystrojem. Kościół ten jest jednocześnie miejscem bardzo atrakcyjnym dla tych, którzy lubią wędrować śladami historii. Związany od XV wieku z Kanonikami Regularnymi Laterańskimi, przez wieki był narażany na liczne zniszczenia. Najtrudniejszym okresem w dziejach kościoła i klasztoru okazał się czas potopu szwedzkiego, kiedy to znaczna część wyposażenia została zniszczona, a sam klasztor stał się miejscem stacjonowania króla Gustawa. Tak trudna historia nie pozbawiła jednak świątyni piękna, choć większość jej obecnego wyposażenia pochodzi z XVII i XVIII wieku.
Barokowe dzieła sztuki: na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania tego kościoła?
W bazylice Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu nie brak cennych dzieł sztuki, które mogą oczarować każdego. Dominuje tu styl barokowy, który mocno kontrastuje z surowymi, gotyckimi murami. Już samo to połączenie może zrobić na zwiedzających ogromne wrażenie. Wspaniałe, barokowe rzeźby, piękne obrazy – oto zabytki sztuki sakralne, obok których nie można przejść obojętnie. Uwagę przyciąga też późnobarokowa ambona o kształcie łodzi oraz manierystyczne stalle, które ozdobiono malowidłami związanymi z historią zgromadzenia Kanoników Regularnych Laterańskich. Cudowny obraz Matki Bożej, kaplica św. Anny z cennymi szafami brackimi – oto elementy wyposażenia, którym z pewnością warto tu poświecić nieco więcej uwagi.
Kraków to miasto wyjątkowe, a zabytki sakralne zajmują na jego mapie miejsce szczególne. To ich zwiedzenie poleci nam w pierwszej kolejności niemal każdy przewodnik po Krakowie, to one – ze względu na swą historię, architektoniczną formę i piękny wystrój, staną się dla każdego z nas wspaniałym punktem w programie wycieczki. Każdy z nich zachwyca, każdy z nich zasługuje na uwagę. Poświećmy im zatem nieco więcej uwagi i postarajmy się dostrzec te dzieła sztuki, które tak pięknie opowiadają nam o dziejach Krakowa i jego zakonach. Po więcej wiadomości z Krakowa zapraszamy na https://www.halokrakow.pl/.