Niezwykli artyści: Zdzisław Beksiński

Tragiczna śmierć oraz wyjątkowy dorobek artystyczny to czynniki, dzięki którym Zdzisław Beksiński stał się jednym z najbardziej znanych twórców XX wieku. Jego prace cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a wystawy jego prac przyciągają miłośników sztuki z odległych stron. największa kolekcją prac Beksińskiego może się pochwalić jego rodzinne miasto Sanok, z którym też od pokoleń związana była rodzina Beksińskich. W tym mieście można też zdobyć najwięcej informacji na temat artysty oraz pospacerować po mieście, zwiedzające te miejsca, które z twórcą i jego przodkami są związane najmocniej.

Zdzisław Beksiński żył w latach 1929 – 2005. W swej pracy twórczej korzystał z wielu ciekawych technik, często też wyznaczał w sztuce nowe kierunki. Znany przede wszystkim jako malarz, tworzył ciekawe fotografie oraz grafiki komputerowe. Warto pamiętać, że w swej karierze Beksiński pracował m. in. jako projektant w jednym z najważniejszych zakładów w Sanoku – „Autosanie”. Projektował też kładki nad Sanem oraz inne obiekty, dzięki którym Sanok stawał się miastem piękniejszym dla zwykłego człowieka. Jego kariera zawodowa nie zakończyła się jednak na tego typu projektach, a większość z nas zna Beksińskiego – malarza i grafika na miarę XXI wieku. Częste są w jego pracach odwołania do seksu i fantastyki, przy czym atmosfera grozy i napięcia jest cechą wyróżniającą najmocniej jego dzieła z lat 90-tych.

Niejedna galeria chciałaby mieć prace tego artysty. Nic dziwnego, że Muzeum Historyczne w Sanoku może być wyjątkowo dumne z tej kolekcji prac, która po śmierci artysty (zgodnie z jego wolą) została przekazana placówce. To największy zbiór prac Beksińskiego. Znacznie skromniejsze galerie prac Beksińskiego można zobaczyć w Częstochowie oraz we Wrocławiu.

Tragiczne życie i śmierć Zdzisława Beksińskiego wzbudza równie wielkie zainteresowanie, jak jego niebanalna twórczość. W 1998 roku zmarła jego żona, rok później jedyny syn artysty popełnił samobójstwo. Kilka lat później sam malarz został zamordowany we własnym mieszkaniu, przy czym mordercą okazał się młody chłopak należący do rodziny, która często wykonywała drobne prace dla artysty. Morderca dostał wyrok 25 lat więzienia, a jego 16-letni kuzyn – wspólnik napadu i świadek morderstwa – został skazany na karę 5 lat pozbawienia wolności.

Galeria prac Beksińskiego to miejsce idealne dla tych, którzy chcą przenieść się w inny, wyjątkowy świat. Ten artysta wykazał się nie tylko talentem, ale i umiejętnością przekazywania silnych emocji w swych dziełach. Jego obrazy i grafiki przyciągają uwagę i zmuszają do zastanowienia się nad swym życiem. Tragiczna śmierć Zdzisława Beksińskiego sprawiła, że jego prace stały się jeszcze bardziej wymowne, wręcz symboliczne, a zainteresowanie nimi od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

Fani malarstwa i sztuki z pewnością zainteresują się również zabytkami kulturowymi gdyńskiego pochodzenia https://gdyniaonline.pl/atrakcje-turystyczne-gdyni-co-warto-zobaczyc/.

Poprzedni post Malarz flamandzkiego ekspresjonizmu
Następny post Dzieła sztuki – czym są i czy warto w nie inwestować?