Przygoda z rękodziełem – od czego zacząć?

W czasach produkcji masowej i napływu artykułów zarówno wątpliwej urody, jak i niskiej jakości coraz częściej da się zauważyć tendencję do poszukiwania niepowtarzalnych dekorów. O przestrzeń wyróżniającą się unikalnością można zadbać również samodzielnie, rozpoczynając przygodę z jedną z technik ręcznego zdobienia przedmiotów. Dlaczego warto zająć się decoupage lub scrapbookingiem?

Zalety przedmiotów handmade

Wszelkie zajęcia wymuszające użycie wyobraźni i rozmaitych technik rozwijają zdolności manualne, jednocześnie dając ujście drzemiącej wewnątrz kreatywności. Niekwestionowaną zaletą wyrobów handmade jest oczywiście również ich jednostkowość. Dwóch identycznych egzemplarzy się bowiem nie uświadczy, a to z pewnością cieszy osoby ceniące oryginalność. Warto też pamiętać, że końcowy efekt zależy jedynie od wizji autora, który może dowolnie kształtować design przedmiotu i dostosować go do preferencji własnych, oczekiwań nabywcy lub upodobań obdarowywanego, jeśli ów wyrób miałby pełnić rolę prezentu.

Czym jest decoupage?

Decoupage jest jedną z technik zdobienia powierzchni z wykorzystaniem do tego papierowych serwetek lub wyciętych z nich fragmentów. Drewniana szkatułka, fronty starych szafek czy szerokie ramki do zdjęć zyskają wyjątkowego charakteru, jeśli pokryte zostaną barwną, wzorzystą serwetką, a ustawione we wnętrzu odmienią jego wystrój. Chcąc rozpocząć przygodę z tą formą, należy zaopatrzyć się przynajmniej w podstawowe akcesoria, które każdy skupiający się na decoupage sklep posiadać będzie w ofercie.

Co jest potrzebne do decoupage? Lista niezbędnych akcesoriów

Nie da się ukryć, że bazą wszystkich dekoracji stworzonych tą metodą jest odpowiedni papier. I o ile serwetki są powszechnie dostępne w wielu punktach handlowych, o tyle pozostałe przybory zakupić można głównie w dedykowanych tej sztuce sklepach. Znaleźć je można na https://zielonekoty.pl/.

Niezbędne przybory do decoupage:

  • kolorowe serwetki papierowe
  • miękkie pędzelki
  • podkład akrylowy służący przygotowaniu powierzchni
  • klej dostosowany do tworzywa zdobionej powierzchni
  • lakier błyszczący lub matowy do wykończenia dzieła

Na czym polega scrapbooking?

Inną z popularnych technik rękodzielniczych jest scrapbooking. W centrum uwagi tej metody znajdują się albumy, notesy czy kartki z różnych okazji, którym nadać można nietypowego wyglądu. Scrapbooking pozwala stworzyć nietuzinkową oprawę wspomnień, zaś asortyment ozdób, jakie można zastosować, jest naprawdę obszerny. Część z nich zapewne każdy miłośnik prac plastycznych posiada w domowej szufladzie, ale warto zwiększyć możliwości, przeglądając propozycje poświęconych tej tematyce placówek e-commerce. Nastawiony na scrapbooking sklep imponuje bogactwem oferty, zapewniając podstawowe narzędzia jak nożyczki, dziurkacze, dłutka, nitownice, czy artykuły stricte papiernicze w postaci pozbawionych ornamentów baz do albumów, wykrojników, stempli, kopert, wstążeczek, powlekanego papieru, kalki, arkuszy brokatowych, lustrzanych bądź metalicznych.

Rozpoczęcie przygody z rękodziełem nie wymaga zatem specjalistycznego wyposażenia, a najważniejsza w tym wszystkim jest chęć wykonywania unikalnych motywów. Przydatne okażą się też pokłady inwencji, by wśród efektów końcowych oprócz przedmiotu o nieszablonowym designie była również satysfakcja twórcy.

Poprzedni post Dlaczego warto uczyć się rysować? Odkryj zalety nauki rysunku
Następny post Neony LED – Świetlne ozdoby wszystkich kolorów tęczy