Sztuka bardzo mi się przydała… Nauczyłam się dzięki niej tak wielu rzeczy, przeżyłam z jej towarzystwem tak wyjątkowe doświadczenia….
Poprzez sztukę czułam, że łączę się ze światem, z artystą, z ludzkością… to tak jakby łączyła nas niewidzialna nić, nawet jeśli od innych ludzi dzielą nas tysiące kilometrów…. Dzięki sztuce zrozumiałam, że uczucia są uniwersalne i że wszyscy doświadczamy miłości, smutku, radości, wstydu itd. gdziekolwiek jesteśmy, kimkolwiek jesteśmy…I że wszystkie te uczucia i emocje można przekazać i odczuć poprzez dzieło sztuki.
Sztuka była moim ostoją w wielu chwilach, w których wydawało mi się, że człowiek jest pełen niedoskonałości, a nikt i nic nie jest naprawdę warte uwagi; to wtedy szedłem do muzeum, aby kontemplować dzieła i właśnie w tych chwilach odczuwałem swoisty „syndrom Stendhala”, który łagodził mój ból…
Istnieje ciekawe badanie, które kilka lat temu zaprezentowała grupa norweskich badaczy pod kierownictwem Koenraada Cuypersa. Badanie zostało przeprowadzone na prawie 51 tys. osobach. Według Cuypersa i jego zespołu malowanie, pisanie, uczestniczenie w wystawie czy granie na instrumencie muzycznym czyni nas szczęśliwszymi i zdrowszymi. Jeden z najciekawszych wniosków z badania ujawnia, że o ile mężczyźni są szczęśliwsi i zdrowsi, gdy konsumują kulturę, niż gdy są jej twórcami, o tyle w przypadku kobiet jest odwrotnie.
Czemu służy sztuka?
-Uwewnętrznienie frustracji i tłumionych emocji.
-Taniec, na przykład, jest szczególnie przydatny dla osób z zaburzeniami odżywiania, ponieważ pozwala im stale patrzeć na siebie w lustrze, aby kontrolować wszystkie ruchy swojego ciała, a zatem pomaga im osiągnąć osobistą samoakceptację.
-Muzyka jest w stanie łagodzić niektóre dolegliwości, ma właściwości relaksacyjne i uspokajające.
–Malarstwo, czyli hobby dla osób z artystyczną duszą i rzeźba pomagają uspokoić niepokój, stres i lęki.
-Teatr jest szczególnie polecany osobom mającym problemy z samooceną, ponieważ zwiększa pewność siebie.
Ważne jest, aby osoba czuła się swobodnie w wykonywanej czynności, a nie niekomfortowo czy przymusowo. Ponadto sztuka pomoże nam poznać i wykorzystać naszą twórczą stronę, rozwijając nasz potencjał i samoświadomość, ułatwiając ekspresję i komunikację.