Malowanie proszkowe – nie da się ukryć, że jest w ostatnim czasie niezwykle popularne. Stosują je wszyscy i praktycznie wszędzie. No właśnie, a czego nie pomalujemy z wykorzystaniem tej metody?
Proszkowe malowanie w praktyce
Malowanie proszkowe polega na nałożeniu farby za pomocą specjalnego sprzętu działającego na zasadzie natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Następnie w specjalnie przeznaczonej do tego celu komorze jest utwardzana w wysokiej temperaturze (około 140-200 stopni Celsjusza). To sprawia, że jest ona niezwykle trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne.
Metodę tę wykorzystamy zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu. Używana jest często do malowania ogrodzeń, balustrad, a nawet felg samochodowych, choć z tym mogą być pewne komplikacje. Dlatego cena tego typu usługi może być wysoka, szczególnie w przypadku felg aluminiowych.
Czy można malować w ten sposób tworzywa sztuczne?
Metoda malowania proszkowego nie ma zastosowania w przypadku tworzyw sztucznych, problematyczne może być jej stosowanie również w przypadku miedzi, cynku czy stali nierdzewnej. Malowane w ten sposób materiały muszą być odporne na działanie wysokich temperatur.
Najczęściej z usługi jaką jest proszkowe malowanie korzystamy w przypadku bram wjazdowych, ogrodzeń czy balustrad tak wewnątrz mieszkań jak i na zewnątrz. Jednak nie każdy dobrze wykona taką usługę. Profesjonalne firmy, które specjalizują się w malowaniu proszkowym znajdziemy na stronie Robocizna. Ta usługa ma jednak tak szerokie zastosowanie, że czasem nie zdajemy sobie sprawy, że korzystamy z rzeczy proszkowo malowanych. Co ciekawe proszkowe malowanie wykorzystuje się także przy produkcji zabawek, co może świadczyć o dużym bezpieczeństwie i niskiej szkodliwości.